סרטן צוואר הרחם

אחד הסרטנים הגניקולוגים המוכרים ביותר הינו סרטן צוואר הרחם. ה"פופולריות" הרבה של סרטן צוואר הרחם מגיעה מצד אחד מהשכיחות הגבוהה שלו, הסרטן הרביעי בשכיחותו בקרב הנשים בעולם כולו. מהצד השני סרטן צוואר הרחם התפרסם באופן משמעותי לאחר הופעתו של החיסון כנגד וירוס הפפילומה.

מהו סרטן צוואר הרחם

סרטן הינה מחלה בה מתרחשים שינויים מבניים וגנטיים בתאים של אחת הרקמות בגוף. במסגרת תהליכי השינויים הללו, נוצר גידול. גידול זה מפריע לפעילות התקינה של אותו איבר בו הוא נוצר וכך פוגע בתפקוד של החולה. סרטן צוואר הרחם הינה מחלה המתארת הופעה של גידול ממאיר בצוואר הרחם.

כפי שציינו מדובר בסרטן הרביעי בשכיחותו אצל נשים בעולם, עם זאת, בישראל שכיחות המחלה קטנה משמעותית.

וירוס הפפילומה

הגורם העיקרי להופעתו של סרטן צוואר הרחם הינו וירוס הפפילומה. בפעול מדובר על משפחה של כ-100 תתי זנים שונים המחולקים לשתי קבוצות. קבוצה ראשונה, מכילה את הזנים אשר אינם גורמים לסרטן אלא יוצרים יבלות. הקבוצה השנייה מכילה בתוכה את הזנים המסוכנים יותר, שהידבקות בהם מעלה את הסיכון לחלות בסרטן צוואר הרחם.

כיצד נדבקים

ההידבקות בווירוס הפפילומה הינה במגע ושפשוף של העור. הווירוס מדביק את תאי העור, בעיקר אלו הנמצאים באזור המפשעה ואיבר המין (הגברי והנשי). לכן, בעת קיום ייחסי מין, מכל סוגיהם השונים (מין אוראלי, אנאלי ווגינאלי), ניתן להידבק בווירוס.

חשוב לדעת, היות ומדובר על וירוס אשר מתקיים בתאי המפשעה ולא רק באיבר המין עצמו, שימוש בקונדום מוריד את הסיכויים להידבק אך אינם מורידים אותו ל-0.

מניעה

דרך הטיפול הטובה ביותר בכל הנוגע למחלות כסרטן צוואר הרחם הינה מניעה, למנוע את ההדבקה האפשרית בגורם המחלה. אך, כפי שכבר אמרנו גם שימוש בקונדום אינו מבטיח מניעת הדבקה. הדרך הטובה ביותר למניעה הינה חיסון כנגד וירוס הפפילומה. מדובר על חיסון כנגד כ-9 זנים שונים השייכים לקבוצת מחוללי הסרטן.

חיסון זה ניתן כיום לכל נער ונערה בכיתות ח'-ט' במסגרת החיסונים הניתנים בבתי הספר. החשיבות של מתן החיסון גם לנערים וגם לנערות נועד כדי לאפשר מניעה משמעותית של הדבקה גם אצל גברים.

סרטן צוואר הרחם

גורמי סיכון נוספים

נוסף לווירוס הפפילומה ישנם גורמי סיכון נוספים אשר עשויים להעלות את הסיכון לחלות בסרטן צוואר הרחם. הגורם הראשון הינו עישון, אישה מעשנת מעלה את הסיכון שלה לחלות בסרטן צוואר הרחם עד פי שתיים בהשוואה לנשים שאינן מעשנות.

סיכונים נוספים קשורים בהריונות ובאמצעי מניעה. ריבוי הריונות וכן הריון ראשון בגיל מוקדם מעלה את הסיכון לחלות בסרטן צוואר הרחם, הסיבות להגברה זו נחקרות אך הן עדין אינן מובנות.

שימוש בגלולות למניעת הריון גם כן מעלות את הסיכון להתפתחות סרטן צוואר הרחם. רמת הסיכון מושפעת גם מתקופת נטילת ההריון אך היא פוסקת לחלוטין לאחר הפסקת נטילת הגלולות.

אבחון מוקדם

למרות שכיחותו של סרטן צוואר הרחם, בשנים האחרונות ירד באופן משמעותי מספר הנשים אשר נפטרו כתוצאה ממחלה זו. הסיבה לכך היא כניסתם של בדיקות אבחון שגרתיות אשר מאפשרות אבחון מוקדם של תאים טרום סרטניים/תאים סרטניים עוד לפני הופעת תופעות הלוואי של המחלה.

אחת הבדיקות הללו הינה בדיקת ה-פאפ, מדובר על בדיקת משטח צוואר הרחם. זוהי בדיקה שגרתית המומלצת לביצוע פעם בשלוש שנים לכל אישה מעל גיל 25.

במסגרת הבדיקה הרופא לוקח דגימה מתאי צוואר הרחם ושולח אותם לאבחון. במהלך האבחון ניתן לבדוק האם התאים עברו שינויים אשר מעידים על מצב טרום סרטני או סרטני. כמו כן, ניתן לאבחן הימצאות של וירוס הפפילומה בתאים אלו.

האבחון המוקדם, בעיקר אם הוא נעשה בשלב הטרום סרטני, מאפשר מעקב אחרי התפתחות המחלה וטיפול נקודתי ומהיר, ללא צורך בביצוע תהליכים כירורגים כוללים או טיפולים תרופתיים חזקים. הטיפול הזה מאפשר להציל את חיי החולות ולמנוע את התקדמות הסרטן.

אודות המחבר
ד"ר גיא גוטמן

ד"ר גיא גוטמן

רופא בכיר במרכז בריאות האישה של קופת חולים כללית, מומחה בגינקולוגיה ורפואת צוואר הרחם, בעל 20 שנות ניסיון מוצלח בפריון, מיילדות וגינקולוגיה.

שינוי גודל גופנים
התקשרי
כתבותינו