שחלות פוליצסטיות- מה עושים, איך מטפלים?

כרבע מהנשים בעולם חוות תופעות לוואי הקשורות בתסמונת השחלות הפוליציסטיות. ולמרות פרט המידע הקצת מפחיד הזה, המחלה הזו, אינה מוכרת ורבות אף לא יודעות שזו הסיבה "לכל הצרות שלהן".

מה זה אומר שחלות פוליציסטיות?

השם של המחלה הזו מגיע מהמראה הפיזי של השחלות. בתסמונת הזו השחלות מלאות בזקיקים קטנים ובינוניים ועל כן הן מוגדלות ונראות שונה משחלה בריאה.

תסמונת השחלות הפוליציסטיות, מגיעה מחוסר איזון הורמונלי, בעל רקע גנטי והשפעה סביבתית משמעותית.

שחלות פוליצסטיות- תסמינים

רוב התסמינים המופיעים כאן, עשויים להופיע גם אצל נשים בריאות, זאת היות ומדובר בתסמינים המושפעים מרמות ההורמונים בגוף. אך יש לזכור שהופעה של תסמינים אלו בעיקר במצב קיצוני של כל אחד מהם ובשילוב של כמה ביחד, מחזקת את ההסתברות שהם נובעים מתסמונת השחלות הפוליציסטיות.

  • עודף משקל – תופעה זו מופיעה אצל כ-50% מהחולות.
  • ביוץ ומחזור לא סדיר, לרוב ברמה קיצונית של הופעת 2-4 מחזורי וסת בשנה בלבד.
  • אקנה.
  • הפרעות בגדילת השיער – שיעור יתר ונשירת שיער ראש.
  • הפרעות מטבוליות – עליה ברמת השומנים בדם, אי סבילות לסוכר, סוכרת, עליה ברמת האינסולין בדם.
  • הפרעות הורמונליות – עלייה ברמות ההורמונים הזכריים בדם ועלייה ברמת הורמון ה-LH ביחס להורמון ה-FSH.

איך מאבחנים

בדרך כלל, נשים מגיעות לרופא הנשים בשל התסמינים שתוארו. האבחנה מתבצעת על בסיס התסמינים השונים ולאחר שלילה של הפרעות הורמונליות אחרות כגון: הפרעה בתפקוד בלוטת התריס, הפרעה בתפקוד יותרת המוח או יותרת הכליה.

פגיעה בפוריות

לתסמונת השחלות הפוליציסטיות יתכנו מספר סיבוכים ארוכי טווח. הראשון שהם קשור בפריון של האישה. היות והאישה אינה מבייצת באופן סדיר, יתכנו קשיים בכניסה להריון. אך חשוב לדעת שבטיפול נכון, ניתן להיכנס להריון הן באמצעות טיפולים והן באופן עצמוני.

שחלות פוליצסטיות

סיכון מוגבר לסרטן רירית הרחם

אחת התופעות המתרחשות בגוף האישה בזמן המחזור, הינה נשירה של רירית הרחם (הדם במהלך המחזור). אצל נשים בעלות שחלות פוליציסטיות, הרירית אינה נושרת באופן תדיר (כי אין הופעה תדירה של המחזור). הרירית שאינה מפונה עשויה לעבור תהליכים סרטניים ולגרום בשלבים מאוחרים יותר להופעתו של סרטן רירית הרחם.

הפרעות מטבוליות והורמונליות

אחד התסמינים של תסמונת השחלות הפוליציסטיות הינה עמידות לאינסולין. במצב זה, רמות הסוכר בדם נשארות גבוהות דבר היכול להוביל להתפתחות של סכרת ולכל הנזקים הנלווים ממנה. נוסף לכך, נשים רבות המאובחנות כבעלות שחלות פוליציסטיות הינן גם בהשמנת יתר ולכן יש להן סיכון מוגבר לסבול מיתר לחץ דם, עליה בשומנים בדם וכן לפתח מחלות לב וכלי דם.

נוסף להפרעות הקשורות ברמות הסוכר ומטבוליטים שונים אחרים, ישנו גם שינוי ברמות ההורמונים. בפרט של ההורמונים הזכריים (אנדרוגנים). הורמונים אלו אחראים בדרך כלל על הופעת שיער גוף בעת ההתפתחות המינית. כתוצאה מרמות גבוהות של הורמונים אלו, נוצרת תופעה של שיעור יתר אצל נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות.

איך מטפלים בשחלות פוליצסטיות

תסמונת השחלות הפוליציסטיות אינה ניתן לריפוי מלא, הכוונה היא שאינו קיים טיפול תרופתי/כירורגי אשר יגרום להעלמת כל התסמינים והפגיעות. עם זאת, ישנם מספר טיפולים שניתן לקבל/לבצע בכדי להוריד את ההפרעות ההורמונליות/מטבוליות ולאפשר לאישה להרות ולעבור הריון ולידה תקינים.

 

תזונה בריאה

היות ושחלות פוליציסטיות מתאפיינות גם בעלייה ניכרת במשקל, תזונה בריאה וירידה במשקל עשויה לשפר באופן משמעותי את התפקוד ההורמונלי והמטבולי של האישה.

 

סיוע בכניסה להריון

אחת הבעיות בתסמונת זו הינה העובדה שהביוץ אינו קבוע, לכן יינתן טיפול המעודד ביוץ, לנשים אשר רוצות להיכנס להריון. במקרים מסוימים תידרש הזרעה מלאכותית, כדי לעקוף את ריר צוואר הרחם המוגדל. יש לזכור, שתהליך זה הוא אומנם לא נעים, אך הסיכויים של האישה להרות הינם גבוהים.

 

טיפול קבוע למי שאינה רוצה להיכנס להריון

נשים שאינן רוצות להיכנס בשלב זה להריון, צריכות בכל זאת לקבל מספר טיפולים, הראשון והחשוב ביותר הוא טיפול להסדרת המחזור החודשי, כמניעה להיווצרות של סרטן רירית הרחם. לרוב הטיפול המקובל יהיה שימוש בגלולות למניעת הריון.

נוסף לכך, יתכן צורך לטיפול כנגד אקנה או ההפרעות המטבוליות השונות, לכל מקרה יינתן הטיפול המתאים ביותר.

חשוב לזכור, על בחורה המאובחנת עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות להיות במעקב רפואי סדיר אצל רופא המשפחה ורופא הנשים.

האם נולדים עם תסמונת זו?

כן. זה גנטי. 

לרוב, התסמינים יופיעו לאחר הבגרות המינית, אך יש שהתסמינים יופיעו רק בגילאי  העשרים והשלושים המוקדמות.

למרות שזה נחשב "מאוחר" יחסית, זה לא כי פתאום התסמונת הופיעה, אלא שלמרות שנולדו עם זה, התסמינים החלו להופיע רק עכשיו.

אודות המחבר
ד"ר גיא גוטמן

ד"ר גיא גוטמן

רופא בכיר במרכז בריאות האישה של קופת חולים כללית, מומחה בגינקולוגיה ורפואת צוואר הרחם, בעל 20 שנות ניסיון מוצלח בפריון, מיילדות וגינקולוגיה.

שינוי גודל גופנים

חשוב לדעת: גם בימי הסגר, המרפאה שלנו פתוחה ועובדת כרגיל בתנאים הבטוחים ביותר

התקשרי
כתבותינו