ד"ר גיא גוטמן, .M.D מומחה בכיר בגינקולוגיה ומיילדות ומנתח מוביל בתחום

Dr. Guy Gutman

הצרת נרתיק- כל המידע הנכון

הצרת נרתיק

לידה, הגורמת למתיחה של רקמות והפרדת שרירים; גיל המעבר שעלול גרום לירידה ברמות האסטרוגן, ומצבים נוספים במהלך החיים, יכולים להוביל לאובדן גמישות של דפנות הנרתיק שעלול להתרחב ולהתנוון. זה יכול להגיע למצב בו לא תוכלי להחדיר טמפון, וגם לפגוע בתפקוד המיני שלך. פעילויות ייעודית להצרת הנרתיק, חלקן פולשניות, יכולות לסייע בהתמודדות עם התופעה.

 

כל הדרכים להצרת הנרתיק

ישנן כמה שיטות להידוק נרתיק, חלקן אינן פולשניות, כדוגמת חימום רקמות בעזרת גלי רדיו או טיפול באמצעות לייזר. זאת בנוסף לתרגילים ממוקדים כדוגמת תרגילי קיגל, שיוכלים להשפיע על  עיצוב שרירי הנרתיק, ואך לחזר שרירים חלשים ורפויים. כשמדובר על רפיון משמעותי, יהיה לעיתים צורך בהידוק כירורגי הכולל ניתוח  של הנרתיק.

 

ניתוח להצרת הנרתיק

ניתוח נרתיק המכונה קולופורפיה (Colporrhaphy) הוא הליך שנועד להידוק הנרתיק, המסייע לתיקון והצרת האזור. מטרת ההליך הכירורגי היא לחבר את השרירים המופרדים, ולהסיר את הרקמה הרירית הנמצאת בחלק האחורי של הנרתיק. ניתן להסיר גם את אזור העור החיצוני לקבלת מראה אסתטי יותר.

פרטי ההליך הרפואי תלויים במטרות או בצרכים הרפואיים שלך, ויכולים לכלול גם שחזור של הנרתיק, יישור והקטנת גודל השפתיים, תיקון פגמים מולדים ועוד.

 

שלב ההכנה לניתוח

למרות שניתוח להצרת נרתיק יכול להיעשות בהרדמה מקומית, לרוב נבצע אותו בהרדמה כללית. לקראת ההליך הכירורגי, נערוך בדיקות הכוללות בדיקה גופנית, בחינת ההיסטוריה הרפואית, נקיים שיחת תיאום ציפיות במסגרתה נדבר על הסיכונים וההתנהלות ביום ההליך, ותתבקשי לבצע פעולות לריקון והכנת המעיים.

 

ניתוח הצרת נרתיק – מה קורה במהלכו?

לאחר שנקבעה כמות ההידוק שיש לבצע, נתחום את העור הנוסף שיש להסיר מתוך הנרתיק. התפרים שמטרתם לסגור את העור הרירי, מתבצעים מתחת לעור. במידת הצורך, ובמצב בו העור החיצוני בולט, ניתן לטפל גם באזור זה, במיוחד כדי לתת מענה אסתטי ויפה לחלק החיצוני של הנרתיק.

 

אופן ההחלמה והתאוששות

ההחלמה עשויה להימשך בין מספר שבועות למספר חודשים, במהלכם את עלולה לחוש כאב, במיוחד בימים הראשונים לאחר הניתוח. בתקופה ובמשך כחודשיים, חשוב שתימנעי מהשימוש בטמפון ומקיום יחסי מין.

 

האם זה מסוכן?

הסיכונים של ניתוח להצרת הנרתיק יכולים לכלול כאבים מתמשכים, דימום, התפתחות זיהום, שינויים בתחושה, דליפת שתן, והצטלקות. לכן חשוב שתהיי ערה לכל דבר, ותפני אלינו גם אם את חוששת או מודאגת.

 

מי יכולה להתאים לביצוע הניתוח?

רוב הנשים הבריאות מבחינה פיזית ונפשית, המוטרדות ממראה הנרתיק או מתפקודו, בדרך כלל ולאחר בדיקות מקיפות אותן הצגתי קודם לכן, יכולות צבע את ההליך. חשוב גם לבסס ציפיות ריאליות לגבי התוצאות האפשריות ועל המענים הנוספים שיכול לתת ההליך הכירורגי שיכולים ספק פתרון גם לבריחת שתן, מום מולד או כתוצאה מפגיעה או טראומה, וכמענה לתופעות לוואי של טיפולים רפואיים מסוימים, כדוגמת כימותרפיה.

במידה ואת מתכננת הריון נוסף, ומצפה ללידה נרתיקית, ייתכן שתרצי לחכות לאחר שתלדי. זאת משום שהריון ולידה יכולים להשפיע התוצאה, ויכולים אפילו לגרום לצורך בניתוח נוסף.

אודות המחבר
ד"ר גיא גוטמן

ד"ר גיא גוטמן

רופא בכיר במרכז בריאות האישה של קופת חולים כללית, מומחה בגינקולוגיה ורפואת צוואר הרחם, בעל 20 שנות ניסיון מוצלח בפריון, מיילדות וגינקולוגיה.

ד"ר גיא גוטמן

ד"ר גיא גוטמן

רופא בכיר במרכז בריאות האישה של קופת חולים כללית, מומחה בגינקולוגיה ורפואת צוואר הרחם, בעל 20 שנות ניסיון מוצלח בפריון, מיילדות וגינקולוגיה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך